Niğbolu'ya düşen Yıldırım...

Muhabbet.org
Niğbolu’ya düşen Yıldırım…

Niğbolu’ya düşen Yıldırım…

Osmanlı’nın ilk şehit Padişahı 1. Murad Hüdavendigâr ve Gülçiçek Hatun’un oğlu olan Yıldırım Beyazıt, 1839 yılında Kosova meydan muharebesinde babasının şehit edilmesinden sonra savaş bölgesinden çağrılarak kendisine biat edilmiş ve 1839-1403 yılları arasında Osmanlı’nın 4. padişahı olarak hükümdarlık yapmıştır. 

Savaş meydanlarındaki hızı, beklenmedik saldırıları ve çok iyi at binmesinden dolayı Yıldırım lakabı ile anılmıştır. 

Niğbolu savaşında Türkleri ilk defa tanıyan ve Yıldırım Beyazıt’ın kahramanlığına hayran kalan Korkusuz Jean (Jean de Bourgogne) Niğbolu savaşında esir düşmüş ve esaretten kurtulması halinde bir daha Türklere kılıç çekmeyeceği üzerine yemin etmiştir.

Fidye karşılığı serbest bırakıldıktan sonra Yıldırım Beyazıt  kendisini çağırarak şöyle demiştir:

‘Ettiğin yemini sana iade ediyorum. Aksine eğer şerefini koruyan bir adam isen silahını al ve Hiristiyanlığın bütün kuvvetlerini aleyhime topla. Böylece bana kazanmak için yeni fırsatlar tanımış olursun. Zira ben ancak Allah’ın dinini yaymak ve O’nun rızasına kavuşmak için dünyaya Cihad yapmaya geldim.’

1402 yılında Timur’un Sivas’ı kuşatmasıyla Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Şehzade Ertuğrul şehit edilmiştir. Bunun haberini alan Yıldırım Beyazıt büyük acılar içinde kalmıştır.

Bir yandan oğlu Ertuğrul’un şehit edilmesi, diğer yandan Sivas gibi bir kalenin kaybı onu derinden sarsmıştır.

Dönem dönem Uludağ’ın eteklerine efkar dağıtmak için çıkan Yıldırım Beyazit, yine bir gün veziri ile birlikte çıktığı yürüyüşte dertli dertli kaval çalan bir çobanı görerek yanına gitmiştir.

Gözyaşları içinde bir müddet çobanı dinledikten sonra çobana şöyle seslenmiştir:

“Çal çoban çal, keyifte senin rahatta senin. Kaybettiğin neyin var ki ? Sivas gibi bir kalen mi gitti ? Ertuğrul gibi bir oğlun mu öldü ? Çal çoban çal…”

Yıldırım Beyazıt Türbesi

Sultan Yıldırım Beyazıt’ın türbesi, Bursa’nın Yıldırım ilçesinde Yıldırım Camisi’nin önündeki setin altında bulunmaktadır.

Yıldırım Bayezid’in oğlu Emir Süleyman tarafından 1406 yılında  yaptırılan türbe önündeki revakıyla, kendinden sonra yapılan revaklı Osmanlı Türbelerinin öncüsü olmuştur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Bursadabirgun.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haber sayfamız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Bursadabirgun.com’da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur.