Tasarım pasta yapmanın püf noktaları

Tasarım pasta yapmanın püf noktaları

Tasarım pasta yapmanın püf noktaları

Son dönemlerde oldukça popüler olan tasarım pastalar yenilikçi ve sıra dışı tasarımları ile dikkat çekiyor. Başarılı bir tasarım pasta yapmanın çok sayıda püf noktasının olması pastaların yapım sürecini biraz zorlaştırıyor olsa da ağzınıza layık bir lezzet için bu zorluklara rahatlıkla katlanabilirsiniz. Günümüzde pastaneler de standart pastalar yerine özel tasarım pastalara ağırlık veriyor. Özel günler ve kutlamalarda çok sık tercih edilen tasarım pastalar için sahip olacağınız tüyolar ile herkesi şaşırtan lezzetler sunabilirsiniz.

Tariflere Lezzet Katan Detaylar

Tasarım pasta yaparken yumuşak, dolgulu ve iyi pişmiş bir pandispanya yapmak gerekir. Pandispanyanın iyi olması hem lezzet hem de süsleme açısından önemlidir. İyi bir pandispanyayı tasarım pasta inşaatınızın temeli olarak görebilirsiniz. Pandispanya yapımında kullanacağınız tüm malzemeler oda sıcaklığında olduğu zaman elde ettiğiniz sonuç çok daha başarılı olur. Pasta yapmak için sabırsızlansanız bile biraz beklediğiniz zaman elde ettiğiniz sonuca hayran kalırsınız. Pasta tariflerini uygularken küçük boy yumurta kullanmak pastanızın biraz kuru olmasını ve kolay dağılmasını sağlar. Orta ya da mümkünse büyük boy yumurta tercih ederek puf puf kabarmış bir pandispanya yapabilirsiniz. Pandispanya tarifinde yer alan tüm toz malzemeleri karışımınıza 2 kere eleyerek ekleyin. Un, nişasta, kabartma tozu ve vanilya gibi malzemeleri eleyerek eklediğiniz zaman kekin çok daha fazla kabardığını ve içinin daha güzel piştiğini görürsünüz. Pandispanya kalıbını yağlarken kabın kenarlarını yağmalamamak kekin kabarmasında çok etkilidir. Kenarların yapışmasını istemiyorsanız kalıba biraz un serperek kenarlara dağıtabilirsiniz. Bu sayede hem kalıptan kolayca çıkan hem de kabarmış bir pandispanyanız olur.

Tasarım Pastalarda Kaplama Detayları

Tasarım pasta yapımında kullanılan belirgin malzemeler vardır. Butik pastaların süslenmesinde pürüzsüz bir görüntü elde etmek için genellikle şeker hamuru ya da yağlı krema kullanılır. Kaplama seçimini yaparken hava sıcaklığına, pastanın taşınma sürecine ve saklama koşullarınıza dikkat etmelisiniz. Sıcak bir günde uzun süre taşınacak bir pasta yapıyorsanız kremalı kaplama yerine şeker hamuru kaplama tercih edebilirsiniz. Yapacağınız pasta büyük boyutluysa ve saklayacak soğuk bir alanınız yoksa yine şeker hamuru tercih etmeniz doğru bir karar olur.

Yaptığınız pastayı kaplarken başarılı sonuç elde etmeniz için pandispanyanızın ya da kekinizin kaliteli olması önemlidir. Keserken dağılmayan ancak ağızda dağılan bir kek kaplama için uygundur. Şeker hamuru kaplamalarında hamurun yüzeye yapışması için krema kullanmak gerekir. Bu krema ganaj, tereyağı kreması ya da pastacı kreması olabilir. Kremayı olabildiğince ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürdüğünüz zaman şeker hamurunun formunu koruduğunu görürsünüz. Çok fazla krema kullanmak şeker hamurunun sabitlenmesini zorlaştırır ya da yapısının bozulmasına neden olur. Şeker hamuru kaplaması yaparken hamura nazik davranmak gerekir. Düzeltici kullanmak hamur ile pasta arasında kalan hava boşluklarını yok etmenin en kolay yoludur. Şeker hamurunu keskin bir alet yardımıyla pürüzsüz bir şekilde keserek kenarlarında herhangi bir çıkıntı olmayan kaplama yapabilirsiniz.

Krema ile kaplama ve süsleme yapacağınız zaman ortam sıcaklığına çok dikkat edin. Sıcak bir ortamda krema ile verdiğiniz şekiller çok çabuk bozulacağından dolayı pastanın görünümü bozulabilir. Yapacağınız süslemenin detaylarına göre krema tercihi yaparak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. İnce süslemeler için sert ve kolay işlenen kremaları tercih edebilir daha büyük süsler için yumuşak yapılı kremaları kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Bursadabirgun.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haber sayfamız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Bursadabirgun.com’da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur.