Sakin şehir Stockholm! Stockholm gezi rehberi...

Sakin şehir Stockholm! Stockholm gezi rehberi…

Sakin şehir Stockholm! Stockholm gezi rehberi…

Kuzeyin Venedik’i olarak anılan İsveç’in başkenti Stockholm, doğal güzellikleri, tarihi yapılarının yanı sıra sakinliğiyle de dikkat çekiyor.

Tarihi ve doğal güzelliklerinin kadar renkli binaları, mimarisi ve kanallarıyla ünlü, ‘Kuzeyin Venedik’i’ olarak da anılan Stockholm, ziyaretçilerini birçok yönüyle etkiliyor.

Kent, sakin insanları, büyük ağaçların yer aldığı parkları, trafik sıkışıklığının azlığı, kanallar arasındaki deniz taşımacılığıyla turistlerin cazibe merkezlerinden birini oluşturuyor.

İsveç’in başkenti Stockholm, Avrupa’nın kuzeyinde yer alan çok sayıda adadan ve bu adaları birbirine bağlayan kanallardan oluşan bir İskandinav şehri.

‘Kuzeyin Venedik’i’, üzerinde bulunduran ana yapısının dışında on dört adaya ve ülkenin üçüncü büyük gölü Malaren Gölü’nün Baltık Denizi ile birleştiği kanala sahip.

Toplam nüfusu 10 milyona yakın İsveç’te nüfusun yüzde 20’si, yani yaklaşık 2 milyon kişi burada yaşıyor.

Stockholm’de, Danimarka ve Norveç gibi diğer İskandinavya ülkeleri gibi yazlar uzun gündüzlerden, kışlar ise uzun gecelerden oluşuyor. Öyle ki yazın saat 01.00’de dahi hava tam olarak kararmıyor. Bununla birlikte gündoğumu birkaç saat içerisinde hızlıca oluyor ve hava bir anda aydınlanıyor.

CAZİBE MERKEZİ…

İnsanların huzurlu olmaları, kentin genelinde neredeyse orman vasfı kazanmış büyük ağaçların yer aldığı parkların bulunması, trafik sıkışıklığının azlığı, adaları birbirine bağlayan köprüler ve kanallar arasındaki deniz taşımacılığı Stockholm’ü turistler için de cazibe merkezi haline getiriyor.

Bunların yanı sıra sosyal politikaları, erkeklere de verilen uzun doğum izinleri, temiz caddeleri, insanların düzenli yaşam standartları, aralarında Türklerin de olduğu 200 bine yakın çok sayıda göçmenin farklı etnik ve dine mensup kişilerin bir arada huzurlu şekilde yaşamaları hem İsveç’in hem de başkenti Stokcholm’ün yıl içerisinde milyonlarca turisti ağırlamasını sağlıyor.

Kentin en önemli merkezi hiç kuşkusuz tarihi yapıları ve günümüze kadar koruduğu mimarisiyle Eski Şehir olarak bilinen Gamla Stan. Modern mimari eserlerin pek görülmediği hatta Orta Çağ mimarisine ait tüm yapıların günümüze kadar korunduğu Gamla Stan, başkentte turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri.

Dar sokakları, alışveriş dükkânları, eski evleri, Kraliyet Sarayı, Parlamento Sarayı ve en önemlisi, Nobel Müzesi burada yer alıyor.

Gamla Stan’daki Stortorget Meydanı, küçük olmasına karşın etrafını çevreleyen tarihi yapılarıyla ve merkezinde yer alan çeşmesiyle dikkati çekiyor. Türkçesi Büyük Meydan olan Stortorget Meydanı’nda ayrıca tarihi nitelikte kentin ilk binaları yer alıyor.

Hediyelik eşya dükkanlarının ve kafelerin olduğu kent meydanı güzel, dar ve dik sokaklarıyla da ilgi çekiyor.

TARİHTE YOLCULUK…

Stockholm Şehir Müzesi, koleksiyonunda yer alan 300 binden fazla tarihi objesi ile Stockholm’ün tarihi yolculuğunu gözler önüne seriyor. Binden fazla odasıyla günümüzde de İsveç kralının ana ikametgâhı olarak kullanılan Stockholm Kraliyet Sarayı da kentin dikkati çeken tarihi yapıları arasında yer alıyor.

Sularla çevrili adalardan oluşması nedeniyle ‘Kuzeyin Venedik’i’ olarak adlandırılan Stockholm’ün bir başka popüler özelliği ise içme suyunun dünyada meşhur olması. Şehirde hemen hemen tüm yapılar içme suyu ihtiyacını musluklardan akan doğal şebeke suyundan karşılıyor. Ülkede marketlerde ve küçük bakkallarda su satışı yok denecek kadar az

Stockholm (1)

Stockholm (2)

Stockholm (3)

Stockholm (4)

Stockholm (5)

Stockholm (6)

Stockholm (7)

Stockholm (8)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Bursadabirgun.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haber sayfamız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Bursadabirgun.com’da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur.