Organları bağışlandı 6 kişiye umut oldu

 

Sağlık

Organları bağışlandı 6 kişiye umut oldu

– Bursa’da geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren 48 yaşındaki kişinin kalp, karaciğer, iki böbrek ve korneaları ailesi tarafından bağışlandı


BURSA (AA) – Bursa’da geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren 48 yaşındaki kişinin organları 6 kişiye umut oldu.

Alınan bilgiye göre, 7 gün önce beyin kanaması geçirerek Çekirge Devlet Hastanesine kaldırılan H.A’nın (48) yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti.

Bunun üzerine hastane yetkilileri H.A’nın ailesiyle organ nakli konusunda görüşme yaptı. Ailenin olumlu yanıt vermesinin ardından H.A’nın kalp, karaciğer, iki böbrek ve korneaları başarılı bir operasyonla alındı.

Çekirge Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü ve Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Timur Didinen, H.A’dan alınan kalbin Ankara’ya, karaciğer, iki böbreği ve kornealarının ise Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gönderildiğini bildirerek, organların 6 kişiye can ve ışık olduğunu söyledi.

Hastanın ailesinin büyük bir davranışla hiç tereddüt etmeden organların bağışlanmasını kabul ettiğini belirten Didinen, bu örnek davranıştan dolayı kendilerine teşekkürlerini sundu.

Bu arada hastane yöneticisi Uzm. Dr. Kayhan Sonkur ise Bursa Çekirge Devlet Hastanesi olarak 47 beyin ölümü tespit edip bunlardan 29’undan organ bağışı aldıklarını ifade etti.

Sonkur, organ bağışında Türkiye birinciliğine ek olarak Avrupa’da birçok şehri ve ülkeyi geçtiklerini kaydetti.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

havadis16


 

Popüler Olanlar

Yukarı