Neden kıl çadırı?

 

Ekonomi

Neden kıl çadırı?


Kıl çadır, kıl çadırı, kıl çadırı… Hepimizin kulağına gelmiştir. Bir panayır yerinde, bir sergide, bir kafede, hatta bir gittiğimiz bir düğünde… Belki de internette… Karşılaştık ya da duyduk. Peki kıl çadırı alanındaki bu üretim ve talep patlamasının arka planında ne var?

Dünyanın hemen her yerinde moda değişiyor, ihtiyaçlar değişiyor. İnsanlar zamanla yeni şeyler arayışına giriyor. Tekdüzeliği aşmak için belki de… Kıl çadırı konusuna da bu perspektifte bakabiliriz. Kültürümüzün bir parçası olan, Anadolu’da, Ortadoğu’da ve Ortaasya’da binlerce yıl kullanılan, hala da kullanılmaya devam eden bu ürün, nasıl oldu da, bir anda herkesin gözdesi haline geldi? İşte bu durumun altında yatan temel neden, yukarıdaki belirtiğimiz, insanların değişim isteği ve eskiye olan özlemleri. Ancak bu da öyle ‘ha’ deyince olmuyor. İnsanların bu talebini ateşleyecek birşeyler lazım.

KIL ÇADIRI SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER

İşte o birşeylerden biri, kıl çadırı üreticileri ve imalatçılarının, son yıllarda sektöre yaptıkları teknolojik yatırım, nitelikle insanlar istihdam etmeleri ve bu alanda geliştirdikleri vizyondur. Bu vizyon ve atılım sayesinde, tüketiciler kıl çadırı, kıl çadırı modelleri ile kıl çadırı fiyatları gibi konulardan haberdar oldular. Haberdar oldukça kıl çadırı ve kıl çadır türleri, ana malzemesi keçi kılı olan şark köşesi gibi ürünlere daha çok ilgi duymaya başladılar. Böylece yeni insanlar bunları gördü, sevdi ve sipariş verdi. Onlar da şark köşesinden tutun da, otağ çadırı, oba çadırı, yörük kıl çadırı, osmanlı kıl çadırı, türkmen kıl çadırı, kıl çadırı kafe, kıl çadırı düğün salonu gibi pekçok üründen biri ya da birkaçının siparişini verdi ve hayatlarına soktular, hayatlarına yeni bir soluk getirdiler.

KIL ÇADIRI PAHALI MI?

Kıl çadırı sanıldığı kadar pahalı değil. Hatta diğer sentetik ve başka malzemelerden yapılan çadırlara göre da ekonomik fiyatlara sahip. Kıl çadırı modellerinin üreticilerden tüketicilere ucuz ulaşmasındaki temel etken, keçi kıllarının ülkemizde bol ve ucuz olarak temin edilebilmesidir. Bunu daha önceki makalelerimizde de dile getirmiştik. Özellikle Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri, önemli sayıda kıl keçisi varlığına evsahipliği yapmaktadır bugün. Kıl çadırı imalatçıları, buralardan, doğrudan üreticilerden aldıkları keçi kıllarını tesislerinde işliyorlar. Önce yıkayıp renklerine ayırıyorlar, sonra keçi kıllarını iplik haline getirip dokuyorlar. Artık nihai ürün olmaya hazırlar. Üreticiler, tüketicilerden gelen talep doğrultusunda üretimini yaptıkları kıl çadırı modellerini, zamanında ve kaliteli olarak teslim ediyor. Tüketicilere de, satın aldığı kıl çadırını kullanmak ve onun zevkini çıkarmak kalıyor.

KIL ÇADIRININ AVANTAJLARI

Bu noktada kıl çadırının artılarına da bir göz atalım isterseniz. Kıl çadırı herşeyden önce ucuz demiştik. Yani diğer çadır türlerine göre… İkincisi, son derece sağlıklı ve hijyenik bir ürün kıl çadırı. Özellikle yazın sıcak olan bölgelerde tercih ediliyor kıl çadırları. Bunun temel nedeni, kıl çadırı tüylerinin haşereleri kendisinden uzak tutması. Bu da konfor ve rahatlık demek. Kıl çadırı ve kıl çadırı modellerinin diğer bir faydası, uzun ömürlü olması. Kıl çadırı elinize ulaştıktan sonra güzel kullanırsanız, bakımını ve temizliğini yaparsanız, çok uzun yıllar kullanabilirsiniz. Kıl çadırı siparişi verdiğiniz üreticiyi de doğru seçmeyi ihmal etmeyin lütfen. Böylece satın aldığınız kıl çadırı ile ilgili bir sorun yaşarsanız, ilgili kıl çadırı üreticisi ya da satıcısı, size destek olabilecektir. Yani satış sonrası servis hizmeti ya da ürün garantisi var mı diye mutlaka sorun.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

havadis16


 

Popüler Olanlar

Yukarı