Kış güzeli: Ilgaz Dağı

Muhabbet.org
Kış güzeli: Ilgaz Dağı

Kış güzeli: Ilgaz Dağı

Anadolu’nun en yüksek dağı olmasa da bölgenin en görkemli dağı diyebileceğimiz Ilgaz Dağı’na,  yazın güle oynaya çıkılsa da kış aylarında tırmanmak çok zor.

İç Anadolu ile Karadeniz bölgesini ayırmasıyla bilinen Ilgaz Dağı, Kastamonu ve Çankırı illeri arasında kalıyor.

Ilgaz ilçe merkezinden kayak merkezine 8 kilometrelik bir yolculuk sonrası ulaşabilmek mümkün.

Kış aylarında kayak merkezinde hava sıcaklığı eksi 20 dereceye kadar inebiliyor. Kar kalınlığı ise sezon boyunca yaklaşık 3 metreye yakın oluyor.

2 bin 587 metre yüksekliğindeki dağa çıkarken kayganlaşan yollara oldukça dikkat etmek gerekiyor.

Kayak merkezindeki oteller hem kayak yapmak hem de doğa yürüyüşü etkinlikleri düzenlemek isteyenler için olanak sunuyor.

Batı Karadeniz’e yakınlığıyla hafta sonlarının çok kalabalık olduğu Ilgaz Dağı’nda hafta içleri daha sakin bir ortam bulabilirsiniz.

Kayak tesislerinin devamından başlayarak zirveye yapılacak yürüyüşlerde özellikle iyi giyinmek gerekiyor. Hava yükseldikçe normalden daha büyük bir hızla soğuyor.

Dağ zor kış kampçılığı için de uygunluğu ile biliniyor.

Batı Karadeniz’de yaşıyorsanız ya da güzelliğiyle büyüleyen Ilgaz Dağı’nı görmek istiyorsanız bir hafta sonunuzu Ilgaz’da geçirin.

İsterseniz yürüyün isterseniz kayak yapın ama bu muhteşem dağın havasını mutlaka soluyun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Bursadabirgun.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haber sayfamız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Bursadabirgun.com’da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur.