İkinci el araç alırken teknik açıdan nelere dikkat edilmeli ?

İkinci el araç alırken teknik açıdan nelere dikkat edilmeli ?

İkinci el araç alırken teknik açıdan nelere dikkat edilmeli ?

Sahibinden, galeriden ya da ikinci el araba ilan veren sitelerden araba almak hiç de kolay değildir.

Hummalı bir araştırma, elde edilen veriler doğrultusunda iyi bir karşılaştırma yapmayı gerektirir.

Bu yüzden çok iyi araştırmalar yapmak ve önemli hususlara dikkat etmek gerekir.

İkinci El Araba Alırken Neler Yapılmalı

İkinci el araba alırken öncelikle aracı baştan sona tüm teknik özellikleriyle incelemeniz gerekir.

Hatta mümkünse aracı görmeye bir usta ile gidebilirsiniz. Aracın kimlik numarasının yani şasi numarasının, motor numarasının doğru olup olmadığı kontrol edilmeli. Otomobilin geçmişindeki sicili iyice araştırılmalı.

Aracı sahibinden alacaksınız mümkünse görmeye gündüz gitmelisiniz. Araç sahibine aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin. Acele etmeden tüm kontrollerini iyi bir şekilde yapın. Bu yüzden giderken teknik açıdan bilgi sahibi olan biriyle gitmenizi öneririz.

Teknik Açıdan Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlan veren kurum veya kişilerle iletişiminizi sağladıktan sonra aracı görmeye gittiğinizde teknik açıdan dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır.

Öncelikle aracın dışarıdan görünüşü size az da olsa kendisiyle ilgili bilgiler verecektir.

İlan ver diyerek arabasını internete koyan kişi tüm bilgileri girmemiş olabilir. Bu yüzden arabayı iyice incelemeniz gerekmektedir. Onarım görmüş bir otomobilin tüm hatları düzgün olmayabilir buradan yola çıkabilirsiniz. Çürük, çizik, pas olup olmadığını kontrol edin. İlan verilen aracın direksiyon sisteminde bir arıza olup olmadığını anlamak için sürücü koltuğuna oturup direksiyonu hareket ettirdiğinizde tekerleklerin hemen dönüp dönmediğine bakarak anlayabilirsiniz.

Pedallar da size bilgi verecek gaz pedalı çok aşınmışsa uzun yolculuk çok fazla yapılmıştır ve kilometresi yüksektir eğer fren pedalı çok aşınmışsa şehir içi kullanımı daha fazla yapılmıştır.

Motor çalışmıyorken bakmanız gereken diğer yerler ise arabacın yağı ve suyudur. Motor çalışıyorken ise mutlaka kontrol sürüşü yapın.

Aracın çekiş problemi olup olmadığını anlamanız çok önemli. Egzoz dumanının rengi de size önemli bilgiler verir. Gri ve renksizse sorun olmadığını eğer siyah duman çıkıyorsa bir sorun olduğunu gösterir.

Düz bir yolda giderken ellerinizi direksiyondan çekin ve araç sağa sola kayıyorsa rot balans ayarlarını kontrol ettirin. Sürüş sırasında aracın motor sesini dinlemeye çalışın.  Dönüşlerde ses geliyorsa akslarda sıkıntı var demektir. Hiçbir ayrıntıyı göz ardı etmeden tüm kontrolleri yapın.

Unutmayın ikinci el araba alırken arabayı fabrikadan çıktığı gibi kullanan ilk kişi siz değilsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Bursadabirgun.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haber sayfamız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Bursadabirgun.com’da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur.