Diz kireçlenmesinde PRP tedavisi

Dr. M. Mustafa Ertürk
Dr. M. Mustafa  Ertürk
drerturk@drertruk.com
Diz kireçlenmesinde PRP tedavisi
  • 22 Ekim 2018 Pazartesi
  • +
  • -

Kas iskelet sistemi hastalıklarında etkili olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiş olan PRP (Platalet Rich Plazma) yöntemi, diz kireçlenmesinde de kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir.

Diz ekleminde, eklem yüzeylerinde bulunan kıkırdak dokunun genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak aşınması sonucu ortaya çıkan ve tıp dilinde ‘’osteoartrit’’ olarak adlandırılan hastalık halk arasında ‘‘kireçlenme’’ olarak bilinmektedir. Dizde kıkırdak kaybı, eklemi oluşturan kemik yapılara aşırı yük binmesine neden olur ve bunun sonucunda ‘osteofit’ adı verilen sivri kemik yapılar oluşur. Bu kemik yapılar eklem kireçlenmesi olan hastalarda ağrının önemli bir nedenidir.

Kıkırdak erimesine bağlı olarak zamanla diz eklem aralığında daralma gelişir ve hastanın eklem hareketlerinde azalma ortaya çıkar. Eklem hareketleri sırasında krepitasyon adı verilen çıtırtı sesi duyulur. Zamanla ağrı artar, yürüme zorluğu gelişir.

PRP yöntemi, son dönemde diz kireçlenmesinde giderek artan yaygınlıkta kullanılmakta olan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde, hastadan alınan az miktardaki kanın içerisindeki tombosit hücreleri ayrıştırıldıktan sonra diz eklemi içerisine ve eklemdeki sorunlu bölgelere uygulanmaktadır. Trombosit hücrelerinin iyileştirici etkisinden faydalanılan PRP yöntemi, diz kireçlenmesinde genel olarak ayda 1 kez olmak üzere toplamda 3 kez uygulanmaktadır. Bununla birlikte son dönemde tek uygulamanın yapıldığı PRP sistemleri de geliştirilmiştir.

Diz Kireçlenmesinde PRP Tedavisinin Başarısını Etkileyen Faktörler

Diz kireçlenmesinde PRP tedavisinin etkili olabilmesi bazı faktörlere bağlıdır. Bunlardan birincisi PRP elde edilmesi için uygun malzemenin kullanılmasıdır. Kişiden alınan kandan PRP elde edilmesi için kullanılan ve kit adı verilen tıbbi malzeme tedavinin başarısını etkilemektedir. Ayrıca, hastadan alınan kanın ayrıştırma işleminde kullanılan santrifüj makinasının özellikleri de tedavi üzerinde etkili olmaktadır.

PRP’nin hekim tarafından eklem ve hasarlı bölgelere uygulama tekniği tedavinin sonuçlarını etkileyen bir diğer faktördür. Tedavinin kas iskelet sistemi enjeksiyonları konusunda yeterli tecrübeye sahip uzman hekim tarafından uygulanması, PRP tedavisinden alınacak yanıtı etkileyen çok önemli bir faktördür.

Tedavi uygulanan kişinin günlük yaşam aktiviteleri de tedavinin başarısını etkilemektedir. PRP tedavisi uygulanan hastalar günlük aktivitelerine devam edebilirler. Ancak, merdiven inip çıkma, dizi bükerek oturma, çömelme gibi diz eklemi üzerinde ağır yüklenme oluşturan aktivitelerden uzak durmaları tedaviyi olumlu olarak etkilemektedir. Bu kısıtlamalara dikkat edilmemesi tedavi sürecini uzatabilmekte, yeni hasarlanmalara neden olarak tedaviden beklenen yanıtın alınmasını geciktirebilmektedir. Tedavi sürecinde günlük yaşam aktivitelerinin bu konuda uzman ve tecrübeli hekim tarafından düzenlenmesi ve hastanın bulgularına göre gereken egzersiz tedavisinin de tedaviye eklenmesi, PRP yönteminin etkinliğini arttıran faktörlerdendir.

PRP uygulanan hastanın beslenmesi ve kullandığı ilaçlar da tedavinin sonuçlarını etkileyebilmektedir. Bu nedenle, hastalar PRP tedavisi sürecinde beslenmeleri ve kullandıkları ilaçlar açısından hekim tarafından değerlendirilmelidirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • YENİ
  • YORUM

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Bursadabirgun.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haber sayfamız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Bursadabirgun.com’da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur.