Bursa'nın başucundaki doğa harikası: Sansarak Kanyonu

Muhabbet.org
Bursa’nın başucundaki doğa harikası: Sansarak Kanyonu

Bursa’nın başucundaki doğa harikası: Sansarak Kanyonu

Doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmezi olan Sansarak Kanyonu, ormanın derinliklerindeki vadi içinde saklanmış bir yeryüzü cenneti…

İznik’e bağlı Sansarak Köyü sınırlarının içinde bulunan kanyon 7 km’lik zorlu parkuru ile en zorlu dağ yürüyüşü alanlarından biridir.

İznik’e 17 km mesafede yer alan 500 yıllık Osmanlı köyü Sansarak, doğa fotoğrafı çekenlerin çekim merkezidir.

Kerpiçten yapılmış evleri ve daracık yolları ile dizi ve sinema yapımcılarının da platosu olarak bilinir.

Sansarak Kanyonu

Uzun ve çetin parkurları ile orta kısmından akan karasu deresi, yaz aylarında dingin, kışın ise adeta bir çağlayan edasında akmaktadır.

Türkiye’nin her yerinden fotoğraf meraklısı ziyaretçileri burada görmeniz kaçınılmazdır.

Ziyaretçiler balta girmemiş ormanların içinde bulunan kanyonda seyahat etmeden önce köy meydanında bulunan kerpiçten yapılmış olan yüz yıllık evlerin atmosferinde Osmanlı dönemi kent yaşamını izlemektedir.

Köy kahvehanesinde hiç bozulmamış olan bir gelenek olan odun ateşi ile kaynayan çay yudumlanır.

Rehber Şartı

7 saatte geçilebilen kanyon öncesinde rehber şartı bulunmaktadır.

Kara fırında pişmiş köy ekmeği, doğal ve taze keçi peyniri, tamamen organik ürünler olan domates ve sivri biber kanyon yürüyüşünün en vazgeçilmez menüsüdür.

Deniz seviyesinden bin metre yüksekte yer alan ormanların içinde gizli halde bulunan 7 km uzunluğundaki Sansarak Kanyonu, izleyenlerini büyülemektedir.

Nasıl Gidilir?

Sansarak Kanyonu, Bursa’ya 82 kilometre uzaklıktaki İznik ilçesinin 17 kilometre kuzeydoğusundadır.

Kanyonun bulunduğu Sansarak Köyüne Bursa’dan ulaşmak için Yalova yolu istikametinde Gemlik ilçesi geçildikten 5 kilometre sonra Karsak boğazı çıkışından sağa dönen İznik yolu veya Orhangazi ilçesi içinden doğu’ya dönen yol kullanılır.

İznik’e Bursa’dan Yenişehir ilçesi yoluyla da ulaşılabilir.

Bursa yönünden gelen yol Karsak sapağından sonra Gölyaka, Sölöz, Narlıca köylerini geçip İznik ilçe merkezine girmeden hemen önce, Kırgızlar türbesinden sağa döner ve 1.5 kilometre sonra İhsaniye-Sansarak yoluna girer.

Bu yol virajlı ve asfaltı oldukça bozuktur.

Orhangazi ilçe merkezinden başlayan yol ise Boyalıca ve Çakırca köylerini geçerek 42 kilometre sonra İznik şehir merkezine ulaşır.

İlçe merkezine 1 kilometre kala Mustafa Kemal paşa mahallesinden sola dönüldüğünde 2 kilometre sonra İhsaniye-Sansarak yoluna çıkılır.

İlçe merkezinde Ayasofya (Orhan camii) önünden sağa dönüp cadde çarşı içinden Lefke kapı istikametinde devam eder ve Kırgızlar türbesi yoluyla birleşip mezarlık arkasından Sansarak yoluna bağlanır.

İhsaniye köyü yol ayrımından sola devam eden yol 3.5 kilometre sonra kerpiç evleriyle bir Anadolu köyünü andıran Sansarak köyüne girer.

Sansarak kanyonu parkurunun başlangıcına ulaşmak için köy meydanından kuzeye doğru giden 4 kilometre uzunluğundaki stabilize yol kullanılır.

Belirgin haldeki yoldan ilerlendiğinde 3.cü kilometrede görülen uyarı levhası kısa parkurun çıkış noktasını belirtir.

Bu tabeladan itibaren 850 mt. yürüdükten sonra kanyon giriş levhasından sola, aşağıya doğru ilerleyerek parkurun başlangıcı olan yıkık Değirmene inilir.

Şehir dışından da dağcılık kulübü ve doğa fotoğrafçılarının ilgisini çeken Sansarak kanyonu kayalı derenin aktığı 7 kilometre uzunluğunda orta zorlukta bir parkura sahiptir.

Değirmen’in önünden akan dereden karşıya geçip sola dere yatağı takip edilir.

Zaman zaman çalılıklar ve ağaçlar arasından geçen patika, yoğun orman örtüsü nedeniyle birçok yerde görünmez olduğundan işaretlere dikkat edilmelidir.

Patikanın dere yatağına indiği yerler de yosunlar nedeniyle oldukça kaygandır. 7 kilometre uzunluğundaki Sansarak kanyonunda kullanılan orta zorluktaki ana parkurun uzunluğu 1.7 kilometre civarındadır.

Kanyon boyunca akan Kayalıdere suyu temiz olduğundan parkur boyunca görülen havuzlarda sıcak yaz aylarında yüzülebilir.

Sansarak kanyonundaki kısa parkurun sonundaki yön levhası takip edildiğinde yatay bir çıkışla 650 mt. sonra toprak yola çıkılır.

Kanyon içinde çıkış tabelasından güneye doğru dere boyunca devam edildiğinde ilkinden daha zor olan uzun parkuru geçmek dikkat ve güç ister.

Zaman zaman dere yatağından saparak yükselen ve sonrasında dik inişe geçen bu parkur nadiren kullanılır ve köyün hemen dışındaki top sahasının batısında sonlanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Bursadabirgun.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haber sayfamız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Bursadabirgun.com’da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur.