Bursa'da yeni kimlik kartları dağıtımı

 

Bursa Haber

Bursa’da yeni kimlik kartları dağıtımı


BURSA (AA) – Bursa Valiliği, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamasına 02 Ocak 2017’den itibaren başlanacağını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14 Ocak 2016’da yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamasına 02 Ocak 2017’den itibaren Bursa’da da geçileceği belirtildi.

Açıklamada, kimlik kartlarının alınması ile ilgili şunlar kaydedildi:

“Kimlik kartı başvurusu ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de vatandaşlarımız tarafından, Genel Müdürlük web portalı (https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr) üzerinden ya da 199 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak ikamet edilen en yakın nüfus müdürlüğüne yapılacaktır. Kimlik kartı başvurusu, nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılacaktır.”

Değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartının 2017 yılı bedelinin 16 Türk lirası olduğu belirtilen açıklamada, “Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında peşin olarak tahsil edilecektir. 30 gün içinde bildirilen doğum olaylarına ilişkin olarak kimlik kartı başvurusunda bulunulması durumunda herhangi bir bedel alınmayacaktır. Kimlik kartını aldıktan sonra kaybedilmesi halinde kimlik kartı bedeli 32 liradır. Kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda çağrı merkezi veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmekte olup, kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal edilecektir. Kullanılmakta olan nüfus cüzdanları yeni kimlik kartı alınıncaya kadar geçerli olacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

havadis16


 

Popüler Olanlar

Yukarı