Bursa'da geçmişin ruhunu yaşatan mahalle

Bursa’da geçmişin ruhunu yaşatan mahalle

Bursa’da geçmişin ruhunu yaşatan mahalle

Bursa’nın en eski mahallelerinden Muradiye, ziyaretçileri geçmişin ruhunu yansıtan mekânlarıyla karşılıyor.

Kentin tarihi mahallesi Muradiye, dünyaca ünlü Muradiye Külliyesi’nin gölgesinde Bursa Ovası’na karşı nostalji dolu havasını ziyaretçilerine sunuyor. Tarihe meydan okuyan eski mahalle kuzeyinde Çekirge, güneyinde ise Kaplıca ve Hamzabey caddeleriyle çevrili. Eski sicillerde “Muradbey”, “Muradhan” adıyla anılan bu alan, Muradiye Külliyesi’ni tam kalbinde barındırıyor.
Yenilenen yüzüyle UNESCO Tarihi Miraslar Listesi’ne giren, her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğrayan külliye, Sultan II. Murad’ın Bursa’ya armağanı olarak kayıtlarda yer alıyor. Kayıtlarda ayrıca, 1457 yılında 45 hanenin bulunduğu mahallede bu sayının zamanla arttığı dikkati çekiyor.

Mahalle, özellikle 19. yüzyılda büyük ölçüde Rum mahallesi olarak anılırken, Muradiye Külliyesi karşısında bulunan Askerlik Şubesi bahçesindeki büyük kilise göze çarpıyor.

Bugün 19. yüzyıldan kalma evlerin iyiden iyiye yıpranarak çökme noktasına geldiği mahallede, o yüzyılın sonunda Dokumacılık Türk Anonim Şirketi ile birçok işletme yer alıyordu. Cumhuriyet öncesi ve sonrasında çok sayıda ipek fabrikası ya da atölyesi kurulan mahalle, bir dönem ekonomiye katkı da sağlıyordu.
Bugün mahallede, Sultan II. Murad’ın cami ve türbesinin dışında hamamı, medresesi, çeşmesi ile çok sayıda şehzade türbesi bulunuyor. Beşikçiler Mescidi ile Veliddinoğlu/Geyikli Ahmadbey Türbesi ve medresesi de dikkat çeken yerler arasında.

SAKİNLER TAŞINIYOR…

Genellikle ahşap eski evlerin bulunduğu mahallede asırlık çınar ağaçları varlığını koruyor. Bursa’nın sakin ve güzel köşelerinden biri olan Muradiye, 1924 yılında nüfusu azaldığı için Hamzabey Mahallesi ile birlikte aynı muhtarlığa bağlanmış. Mahallede bugün halen eski Bursalılar yaşıyor.

Onlardan biri olan Vakkas Pala, yıllardır yaşadığı Muradiye Mahallesi’nde terzilik yaparak yaşamını sürdürüyor. Pala, mahallesini çok sevdiğini belirtirken, bakımsızlıktan şikâyet ediyor.
Özellikle 19. yüzyıldan kalan evlerin kent yöneticileri tarafından değerlendirilip yaşama yeniden kazandırılması gerektiğini düşünen Pala, “Burulaş’ın 1 numaralı belediye otobüsü Muradiye’ye gelir. Bursa’nın ilk otobüsü buraya ait yani. Bu demektir ki en eski, tarihi açıdan zengin, turistlerin en çok geldiği mahalle Muradiye’dir. Sakinlerimiz yavaş yavaş mahallemizi terk ediyor. Değerli bir nokta Muradiye ama bakıma ihtiyacı var. Bu nedenle, önemsenmesi ve yaşama katılması sağlanmalı” diyor.

Kaynak: Dilek Atlı / OLAY

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Bursadabirgun.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haber sayfamız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Bursadabirgun.com’da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur.