Bursa'da Filistin protestosu

Muhabbet.org
Bursa’da Filistin protestosu

Bursa’da Filistin protestosu

BURSA (AA) – ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve bu duruma karşı çıkan Filistinlilerin İsrail askerlerince katledilmesi, Bursa, Eskişehir, Yalova ve Balıkesir’de protesto edildi.

CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, Kent Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında, Filistin halkıyla dayanışmayı en güçlü bir şekilde hayata geçirmek gerektiğini söyledi.

Akkuş, “CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırları içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz.” dedi.

Etkinliğe, ilçe başkanları ile partililer katıldı.

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) de kınama mesajı yayımladı. Mesajda, ABD’nin uluslararası hukuk ve BM kararları ile tarihi ve sosyal gerçekleri görmezden geldiği ifade edildi.

Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı almak suretiyle Ortadoğu’da istikrarsızlık ve kaosa davetiye çıkaran ABD’nin terör devleti İsrail’i katliama sevk ettiği belirtilen mesajda, “Bu meşum kararın Nekbe’nin 70. yıl dönümüne getirilmesi, olayın ne kadar büyük tahrik ve provokasyon boyutu içerdiğini gözler önüne sermektedir.” denildi.

İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası ve Orman Mühendisleri Odası’nın Bursa şubeleri de konuya ilişkin ortak açıklama yayımladı.

Kudüs’ün Müslüman dünyasının ilk kıblesi olduğu vurgulanan açıklamada, “Kudüs, bu yaşananları hak etmiyor. Masum insanlar üzerinde gerçekleştirilen katliamlar ve zulümleri şiddetle kınıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Bursadabirgun.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haber sayfamız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Bursadabirgun.com’da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur.