Bursa'da bayram gezintisi! Ramazan Bayramında nerelere gitmeli?

Muhabbet.org
Bursa’da bayram gezintisi! Ramazan Bayramında nerelere gitmeli?

Bursa’da bayram gezintisi! Ramazan Bayramında nerelere gitmeli?

11 ayın sultanı Ramazan ayının bitmesiyle birlikte kimileri il dışında kimileri ise il içinde tatil planları yapmaya başladı.

Tatilde il dışına çıkmayarak, aile ziyaretleri ve ufak çaplı gezintiler yapmayı düşünenler için bir liste derledik…

Suuçtu Şelalesi

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, doğal güzelliğiyle bilinen Suuçtu Şelalesi, yaz aylarının da gelmesiyle birlikte özellikle hafta sonları yerli ve yabancı turistlerin ilgisiyle karşılaşıyor.

Suuçtu Şelalesi, Bursa şehir  merkezine 86 kilometre uzaklıkta bulunan Mustafakemalpaşa ilçesinin yirmi kilometre güneyinde Çataltepe mevkisinde bulunmaktadır.

Fay hattı çökmesiyle oluşan ve 38 metre yükseklikten dökülen Suuçtu Şelalesi, suyun düştüğü yerlerde oluşturduğu göletlerle de birlikte harika manzaralar sunmaktadır.

Şelalenin çevresindeki mesire alanın dışında çevre yürüyüşlerinin yapılabilmesinin yanı sıra restoranlar da mevcuttur.

Saitabat Şelalesi ve Sultan Annelerin Yeri

Bursa’dan 12 km uzaklıkta yer alan Saitabat yemyeşil çimenler ve çınar ağaçlarıyla çevrili bir alan.

Uludağ eteklerindeki şelalenin aktığı kanyon, doğa sporları ile uğraşanların buluşma noktası.

Odun ateşinde, kiremitte tereyağı ile pişirilen alabalıklarıyla meşhur olan şelalenin çevresinde piknik alanları ve Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği bulunuyor.

Bursa’nın Kestel ilçesinde bulunan Saitabat Mahallesi’nde 9 kadın tarafından kurulan Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği’nin otantik köy evinde sunulan köy kahvaltısı Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanından misafir ağırlıyor.

Kestel’e bağlı Saitabat’ta 2002 yılında kurulan dernek, üyelerinin yaptığı reçel, salça, tarhane makarna ve benzer ürünlerden gelir elde ediyor.

Bu gelirlerle yapılan dernek binası, özellikle hafta sonları Türkiye’nin her yerinden misafirlerini ağırlıyor.

‘Sultan Annelerin Başarı Öyküsü’ adlı projesiyle bir ödül de alan ve yabancı turistlere iyi hizmet vermek amacıyla İngilizce öğrenen bireylerinin dahi olduğu derneğin; yüzü aşkın üyesi bulunuyor.

Gölyazı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Nilüfer Belediyesi öncülüğünde devam eden kazılarda ortaya çıkarılan buluntulara göre, yaklaşık 2 bin 600 yıl önce yaşamın başladığı Uluabat Gölü’nün kıyısında yer alan Gölyazı, eşsiz doğal güzelliğiyle ilgi görüyor.

Japon Seyahat Acentaları Birliği (JATA) tarafından “Avrupa’nın en güzel 30 kasabası” arasında gösterilen, yağışların fazla olduğu dönemlerde göl suyunun yükselip evlerin önüne kadar gelmesi dolayısıyla “Küçük Venedik” olarak nitelendirilen yarımada üzerine kurulu mahalle, yılın her döneminde ziyaretçi çekse de en fazla yoğunluk ilkbahar ve yaz aylarında oluşuyor.

Leylek Köyü

Eskikaraağaç veya Karaağaç Köyü olarak da bilinen köy Bursa Karacabey’e bağlı Uluabat Gölü‘nün (Apolyont Gölü) kenarında yer alan şirin bir köy.

Tarihte köyün bir tarafında Türklerin diğer tarafında ise Rumların birlikte yaşadığı söyleniyor.

Köy nüfusu mübadele sonrasında azalmış. Şimdilerde köyde 50-60 hane ve yaklaşık 300 kişi yaşıyor…

Köy en çok leylekleri ile ünlü. Her yıl bahar aylarında buraya leylekler göç ediyor ve havalar soğuyana kadar burada kalıyorlar.

Son dönemde köye Leylek Köyü de denilmekte…

Köy halkı leylekler onusunda oldukça duyarlı.

Leylekler için özel yuva bölgeleri yapılıyor ve leylekler koruma altında yaşamlarını sürdürüyor.

Köy 2011 yılında Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından Avrupa Leylek Köyü seçilerek, Avrupa’nın leylek köyleri ağının Türkiye’deki tek temsilcisi oluyor.

Türkiye’de de leylek gözlemi yapılan ilk ve tek köy.

Köyde yaban hayatı gözlemlemek için bir gözlem kulesi ve gözlem evi mevcut.

Eskikaraağaç Köyü’nde her yıl ‘Leylek Festivali’ de  düzenleniyor.

Festival kapsamında konserler ve fener alayı düzenleniyor.

Köylüler geçimlerini sağlamak için balıkçılıkla uğraşsa da son dönemde turizm pastasından da payını alıyor.

Ericek Göleti

Şehirden kaçarak doğayla baş başa kalmak isteyen Bursalılar, şehir merkezinden 34 kilometre uzaklıkta bulunan Ericek Göletini ziyaret ediyor.

Bursa’nın Gürsu ilçesine bağlı Ericek Köyü’nde sulama amacıyla yapılan Ericek Göleti, piknikçiler, doğaya meraklı vatandaşlar ve fotoğrafçıların ilgisini çekiyor.

Göletin etrafında bulunan banklar ve masalar piknikçiler tarafından değerlendirilirken, çevredeki ağaçların altını kampçılar mesken ediniyor.

Gököz Göleti

Uludağ’ın eteklerinde eşsiz güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan Gököz Göleti, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi oldu.

Yeşil ile mavinin karıştığı eşsiz güzellikteki gölet doğa fotoğrafçılarının uğrak yeri haline geldi.

Bölgede açılan bazı tesisler gelen misafirlere bungalov tipi evlerde konaklama imkanı sunarken, günübirlik ve yatılı olarak konaklama fırsatı elde eden doğa severler ayrıca bölgede ATV ile gezip gölde ise tekne turuna çıkarak balık avlayabiliyor.

İznik Askania

Büyük şehirde yaşıyor ve sabah 8, akşam 5 mesai düzeninde çalışıyorsanız hafta sonları nefes almaya ihtiyacınız var demektir.

Güneşin kendisini iyice hissettirdiği bu günler gezmek için harika bir zaman.

Sizin için çok güzel bir yer ve harika fotoğraflar hazırladık.

Günbatımının güzelliği karşısında büyülendiğiniz bir hafta sonu için İznik en ideal yerlerden.

Burası toprağı eşele tarih fışkıran bir yer. Çiniler, tarihi yapılar ve surlar…

Sessizlik istiyorsanız mutlaka uğrayın bu güzel yere…

İznik’te konaklama seçenekleri arasında İznik Askania’yı ekleyebilirsiniz.

Askania, Yunan Mitolojisi’nde ‘İznik Gölü’ anlamına geliyor.

Askania size tamamen doğal bir yaşam sunacak. Burada balığınızı gölden kendiniz tutabileceğiniz gibi taze tutulmuş balıklardan da yiyebilirsiniz.

Harmancık Eko Tesisleri

Bursa’nın dağ ilçelerinden Harmancık’ta bulunan Eko Turizm Tesisleri, sunduğu dağ havası, organik sebzelerin kullanıldığı yöresel yemekleri, müze evi, yürüyüş ve bisiklet parkurları ve macera parkı ile ziyaretçilerine güzel bir tatil alternatifi sunuyor.

Harmancık, Bursa’nın dağ ilçelerinden ve zayıf ekonomisi nedeniyle sürekli göç veren bir yapıya sahip.

Ancak Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) desteğiyle yaptırılan belediyece yaptırılan bu tesis ilçenin kaderini değiştiriyor diyebiliriz.

Tesiste 30 metrekaralik 14 ahşap ev, restoran, müze evi, yürüyüş ve bisiklet parkurları ile macera parkı bulunmakta…

2015 yılı mayıs ayında açılan tesisin ormanın içindeki ağaçlarla kaplı yürüyüş ve bisiklet parkuru 18 kilometre uzunluğunda… Tesiste ayrıca ok atma ve paintball aktivitesi de yapılabilmekte…

Tirilye

Tarihin her bir sokakta canlı olarak hissedildiği Tirilye, Bursa’nın Mudanya ilçesinin 11 km uzağında, Marmara’ya kıyısı olan şirin bir belde.

Şehrin keşmekeşinden kaçıp küçük, sakin bir kasabada, zeytin bahçeleri ve ahşap evlerin arasında geçmişi keşfe çıkmak isteyenler için nefis bir adres.

Bir yanı deniz, bir yanı yemyeşil tepelerin olduğu, kıvrıla kıvrıla giden bir yoldan ulaşılıyor.

Adını, bir zamanlar İstanbul’dan sürgün edilen 3 papazdan aldığı rivayet ediliyor.

Diğer bir rivayete göre de barbunya balığı anlamına gelen “trigliya”dan almış.

Köyün adı 1963’de “Zeytinbağı” olarak değiştirilse de 2011’de tekrar iade edilmiş.

Cumhuriyet, Melekler Adası, Sev Kardeşim, Kezban Yenge gibi film ve dizilere ev sahipliği yapmış olan şirin küçük bir kasaba burası.

Trilye ve çevresi antik çağlardan beri yerleşime açık olmuş. Bu yüzden attığınız her adımda tarihi bir yapıyla karşılaşıyorsunuz.

Eskiden yoğun olarak Rum ve diğer Hıristiyanların yaşadığı köyün dar ve dolambaçlı sokaklarından dolaşırken, yıllar ötesinden gelmiş gibi karşınızda duran eski Rum evleri, kiliseler, camiler, çeşmeler, asırlık çınar ağaçlarıyla karşılaşıyorsunuz.

1330’dan itibaren Osmanlı egemenliğine giren beldenin kayıtlara göre 1908’de 820 hane varmış. 19. yüzyıl sonlarında ise beldede 109 Türk ve 3,657 Rum’un yaşadığı biliniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Bursadabirgun.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haber sayfamız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Bursadabirgun.com’da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur.