Acıların kenti: Xanthos Antik Kenti

Acıların kenti: Xanthos Antik Kenti

Acıların kenti: Xanthos Antik Kenti

‘Acıların kenti’ olarak bilinen Kaş’taki Xanthos Antik Kenti, ziyaretçilerini tarihte hüzünlü bir yolculuğa davet ediyor. Kentin 2 bin 800 yıl öncesine dayanan trajik bir hikâyesi bulunuyor.

Antalya’nın Kaş ilçesinde ‘Acıların kenti’ olarak bilinen Xanthos Antik Kenti, hem hüzünlü tarihi, hem de zamana meydan okuyan kalıntılarıyla ziyaretçilerine başka bir dünyanın kapılarını açıyor. Kazı başkan yardımcısı arkeolog Aytaç Dönmez, kentteki ilk buluntuların 2 bin 800 yıl önceye dayandığını ve kentin 1988’de UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındığını söyledi.

Arkaik ve Klasik dönemlerde Xanthos’un önder ve güçlü bir kent olduğuna, özellikle 6. yüzyılın ikinci yarısından sonra ilk defa işgale uğradığına dikkati çeken Dönmez, şu bilgileri verdi:

“Persler, 6. yüzyılın ikinci yarısında tüm Anadolu’yu ele geçirdikleri gibi Likya’da Xanthos’un da üzerine geliyor. Perslerin saldırısı sırasında bütün erkekler savaşa gidiyor. Erkekler savaşta ölünce kadınlar ve çocukları kentin akropolüne doğru kaçıyor. Kentin teslim edileceğini anlayan kadınlar ve çocukların kendilerini yaktıklarını ve akropolün güney kıyısında bulunan uçurumdan aşağıya atladıklarını biliyoruz.”

Dönmez, savaştan sonra kente dönenlerin burayı yeniden inşa ettiğini anlattı.

Roma İmparatorluğu döneminde Xanthos Kenti’nin mimari ve şehir planlamasının bir Roma kenti haline getirilmesinin istendiğini, ancak Xanthosluların buna karşı çıktığını belirten Dönmez, şöyle devam etti:

“Bunun üzerine Brutus, ordularıyla kentin üzerine doğru bir akın yapıyor. Agoraya doğru gelen Romalılara yine bütün erkekler saldırıyor. Kadınlar ve çocuklar kendilerini sarpedon yolu olarak geçen kutsal bir mekânda yakıyor. Brutus kendini yakanları ve uçurumdan atanları gördüğünde üzülüyor ve askerlerinden her bir Likyalının ölmeden, diri ele geçirilmesini istiyor. Xanthos bu olayın ardından artık bir Roma kenti oluyor.”

ÇEŞİTLİ MEDENİYETLER…

Savaşlar nedeniyle buraya ‘Acıların kenti’ adı verildiğini ifade eden Dönmez, sürekli işgale uğramasından dolayı kentte Helenistik, Roma ve Bizans medeniyetlerine ait mimari yapıların bulunduğunu vurguladı.

Kentte yaşayanların kültürlerine ait mimari, dini ve kutsal olarak gördükleri unsurları hiçbir zaman yıkmadıklarını belirten Dönmez, “Bazı kentlerde sadece tek bir medeniyetin unsurları görebiliyoruz, ama burada Romalı bir agora, Arkaik ve Klasik Dönem’den dikme mezarları aynı anda görebiliyoruz. Bu da Xanthos’un çok farklı bir kent olduğunu gösteriyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Bursadabirgun.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haber sayfamız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Bursadabirgun.com’da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur.