2017 Yılında görülmesi gereken 10 muhteşem yer

 

Yaşam

2017 Yılında görülmesi gereken 10 muhteşem yer


2017 yılında yurt dışı gezisi planlayanlar, ya da yazımızı okuduktan sonra planlayacak olanlar için en az birini görmenizi önerdiğimiz 10 muhteşem şehri listeledik. 

1 – San Sebastian, İspanya

deniz_feneri_san_sebastian
San Sebastián,  özerk Bask Bölgesi’nde Guipúzcoa ili’nde bir kenttir. Atlas Okyanusu, Biskay körfezinde bulunmaktadır. Her sene 20 Ocak tarihinde Tamborrada adlı festival düzenlenmektedir. Belediye başkanı şehrin en eski ve tarihi kısmı olan Parte Vieja’ da şehrin bayrağını göndere çeker ve şehirde 24 saat boyunca davul sesleri duyulur. Uluslararası düzenlenen San sebastian film festivaline de ev sahipliği yapan bu şehir. Her Ağustos ayında “ Semane Grande” ( Büyük hafta ) kutlanır. San Sebatian’ ın mutfağının öne çıkanı ise Pintxos isimli bar üzerinde servis edilen ekmek üzeri yiyeceklerdir.

2 – Bavyera, Almanya

bavyera_almanya
Yüz ölçümü bakımından Almanya’ nın en büyük eyaleti olan Bavyera’ nın başkenti Münih’ tir.  Tarih bakımından oldukça zengin olan Bavyera tablo gibi görüntüsü ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Her yıl düzenlenen “Okteberfest”   ( Ekim festivali ) Eylül ayının sonunda başlar ve 2 hafta sürer.

 
3 – Fes, Fas

IMG_7134
Bir milyon nüfuslu Fes şehri Fas’ ın üçüncü büyük şehridir. Fas’ ın gözde turizm bölgelerinden olan Fes, Dünya’ da araç trafiğine kapalı en büyük meydanlarından birine sahiptir. Deri tabakhanelerinin yoğun olan bu şehir, fotoğraflarda büyük bir ressam paletine benzemektedir.

4 – Sicilya, İtalya

sicilya-italya
Antik Roma ve Yunan kalıntılarının yoğunlukla görüldüğü yerlerden biri olan ve Akdeniz yaşamının en rahat yaşandığı bölgelerden biridir. Son yıllarda şarap turziminde hız kazanan Sicilya, büyüleyici sahiller ve geniş bir Akdeniz mutfağına sahiptir.

5 – Havana, Küba

havana
Antik arabaları ve kaliteli puroları ile dikkatleri çeken ve turizm şehri olan Havana Küba’ nın en büyük şehri ve Latin Amerika’nın önde gelen kentlerindendir. Tropik iklim görülen kentte ilkbahar aylarında hızı 200 km hıza ulaşan kasırgalar görülüyor. Uzun yıllar İspanya’nın sömürgesi altında kalmasından dolayı da bazı sokaklarında İspanyol etkisi halen görülmektedir.

6 – Saint Helena Adası, Birleşik Krallık

saint-helena
1502 yılında Portekizli balıkçılar tarafından keşfedilen adada yaşam bulgusuna rastlanmamıştır. Birleşik Krallık tarafından sürgün amacıyla kullanılmıştır, Napoleon Bonaparte’nin 1815 yılında adaya sürülmesi ile ünlenen bu Saint Helena Adasına bu tarihe kadar ticari uçuş yapılmadığı için ilk günkü doğallığını sürdürmekte ve bünyesinde barındırdığı bitkiler, hayvan türleri sayesinde doğa tutkunları tarafından tercih edilmektedir.

7 – Lugano, İsviçre

lugano
İsviçre’ nin İtalya sınırında konumlanmış olan bu şehir Lugano gölünün kıyısındadır. Eurovision şarkı yarışmasının ilki 24 Mayın 1956 yılında bu kentte düzenlenmiştir. Şehirde çok sayıda ziyarete açık müze bulunmaktadır.

8 – Katmandu, Nepal

katmandu
Buda’nın doğum yeri olan ve UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş olan Katmandu Dünya’nın en önemli tırmanış yeri olan Everest’ i de içinde barındırmaktadır. 2015 yılında geçirdiği büyük deprem ile ciddi hasar almıştır. Bünyesinde çok sayıda Budist ve Hindu tapınağı bulunur.

9 – Stratford, Birleşik Krallık

stratford

William Shakespeare’in doğum yeri olması ile ünlenen Stratford tarihi açıdan da çok zengindir. Shakespeare ‘ in adına kurulmuş olan müze, kütüphane ve sanat galerisi de vardır. Her yıl 23 Nisan’ da Shakespeare ‘ in doğum günü kutlanır ve yine her yıl mart – ekim ayları arasında Shakespeare oyunları sergilenmektedir.

10 – Budapeşte, Macaristan

budapeste
Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Tuna nehrinin iki yakasında bulunan Budin ve Peşte’ nin  1873 yılında Chain Köprüsü ile birleşerek  oluşmuştur. Kanunu Sultan Süleyman döneminde 1526 yılında fethedilerek yaklaşık 150 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

havadis16


 

Popüler Olanlar

Yukarı